VGImport je aplikační nadstavba systému MicroStation, která umožňuje import souboru *.vgi do MicroStationu. Vzniká 100% výkres MicroStationu - nedochází k deformacím prvků např.při změně měřítka apod.. Vektorový formát *.vgi používá Slovenský katastr.
všechny nejdůležitější funkce aplikace jsou umístěny v hlavním dialogovém okně.
parametry aplikace jako pořadí souřadnic, úhlová míra, kódování češtiny, vymezení textu a generování 3d výkresu lze detekovat ze vstupního souboru *.vgi a automaticky nastavit.
je možné přímo vytvářet 3d výkresy MicroStationu, přičemž nenalezené z-tové souřadnice mohou dostat předem nadefinovanou konstantní hodnotu - to je důležité z důvodu dalšího zpracování výkresu např.v systému MOSS.
aplikace umožňuje hromadný převod výkresů - vstupní adresář obsahuje výkresové soubory *.vgi, do výstupního adresáře se ukládají převedené výkresy *.dgn.
soubor *.vgi umožňuje používat asociativitu (provázanost) mezi prvky, tuto provázanost je možné přenést i do výkresu MicroStationu pomocí grafických skupin.
pokud je prvek typu lomená čára v souboru *.vgi uzavřen lze tento prvek převést do MicroStationu jako útvar.
po provedení převodu lze automaticky vyvolat MDL aplikaci Konverze, která provede změnu diakritiky všech textů, textových uzlů, textů obsažených ve značkách, štítcích a kótách.
pro přesný a korektní převod výkresů lze nadefinovat konverzní tabulky, které na základě parametrů nalezených v souborech *.vgi definují odpovídající parametry ve výkresech MicroStationu.
konverzní tabulky lze přímo v prostředí aplikace VGImport modifikovat, resp.lze tuto činnost provádět např.v prostředí MS Excel.
tabulka klíčů umožňuje přiřadit vstupnímu parametru klíč (soubor *.vgi), výstupní parametry (výkres *.dgn), v tomto případě atributy prvků vrstva, barva, styl a tloušťka.
pokud by pro nalezený klíč neexistovaly odpovídající atributy, dostává prvek implicitní atributy prvku.
současně s převodem výkresů lze na základě souřadnic dostupných v souboru *.vgi vytvořit ve výkrese MicroStationu seznam bodů. Princip vytváření bodů je stejný jako u MDL aplikace Imlite (www.queensoftware.com).
seznam bodů souboru *.vgi lze uložit i do textového souboru.
po prvním spuštění aplikace se v adresářové struktuře (proměnná MS_DATA) MicroStationu vytvoří soubor vgimport.rsc, do kterého se ukládají aktuálně nastavené hodnoty aplikace. V praxi to znamená, že po novém spuštění aplikace VGImport budou jednotlivé proměnné nastaveny jako při jeho posledním spuštění.
MDL aplikaci VGImport lze spustit několika způsoby
Po spuštění MDL aplikace VGImport, se otevře hlavní dialogové okno aplikace VGImport.
Před spuštěním samotného převodu výkresů, je nutné provést kvalifikované nastavení aplikace. Nastavení aplikace má rozhodující vliv na výsledek převedeného souboru.
Nastavení adresářů zahrnuje nastavení tzv. základních adresářů a adresářů tabulek (dialogové okno Definice adresářů /Nastavení -> Adresáře/). Mezi základní adresáře patří Vstupní soubor resp. Vstupní adresář (uplatňuje se při hromadném převodu), Výstupní adresář, Adresář zpráv (do tohoto adresáře se zapisují informace o provedeném převodu), Zakládací výkres (uplatňuje se při hromadném převodu) a Knihovna značek (značky MicroStationu na které se budou převádět symboly soboru *.vgi).
V adresářích tabulek se definují konverzní tabulky (klíčů, fontů, textů, značek) pro převod do MicroStationu.
MDL aplikace VGImport umožňuje současně s importem grafických prvků ze vstupního souboru, ve výkresech MicroStationu, generovat geodetické body a to včetně čísla bodu, výšky bodu a jejich logického provázání pomocí grafických skupin. Obdobný způsob načítání geodetických bodů, je použit v MDL aplikaci Imlite (www.queensoftware.com).
Pro načtení naměřených souřadnic do výkresu MicroStationu je nutné nastavit atributy prvků (bod – značka, text /číslo bodu, z-tová souřadnice/), které budou naměřenou souřadnici reprezentovat ve výkresu. Nastavení se provede v dialogovém okně Nastavení atributů (Nastavení -> Geodetické body -> Atributy).
V horní části dialogového okna Výběr položky se definuje, jestli se budou nastavovat parametry bodu – značky, textu (číslo bodu), nebo textu (z-tová souřadnice). Ty parametry, které se u příslušného typu prvku nenastavují (např.font u značky) jsou nepřístupné.
Ve skupině parametrů Definice atributů se nastavují atributy grafických prvků (vrstva, barva, styl čáry, tloušťka čáry). Před nastavením příslušného parametru je nutné nejprve tento parametr odemknou (přepínač na levé straně stejného řádku). Pokud je přepínač vypnutý – není možné nastavit příslušný atribut a prvek (text, značka) získává hodnotu tohoto parametru z aktivního nastavení MicroStationu.
Ve skupině parametrů Definice textů lze nastavit parametry umísťovaných textů (font, výška, šířka, přiřazení). Před nastavením příslušného parametru je nutné nejprve tento parametr odemknou (přepínač na levé straně stejného řádku). Pokud je přepínač vypnutý – není možné nastavit příslušný atribut a prvek (text) získává hodnotu tohoto parametru z aktivního nastavení MicroStationu.
Skupina Definice souřadnic obsahuje parametry, které umožní úpravu načítaných souřadnic resp.uspořádání jednotlivých grafických prvků reprezentujících naměřenou souřadnici. K dispozici jsou pro jednotlivé souřadné osy položky Násobek (používá se při úpravě jednotek – přepočet na hlavní jednotky připojeného výkresu), Posun (umožňuje vhodné rozmístění textů /číslo bodu, z-tová souřadnice/ naměřené souřadnice), -1 (pokud nejsou souřadnice v záporných hodnotách - JTSK).
Aplikace VGImport načítá souřadnice jako hlavní jednotky připojeného výkresu.
Nastavení parametrů je nutné potvrdit stisknutím tlačítka Uložení.
Nastavené atributy textu a značky se ukládají do souboru vgimport.rsc.
V dialogovém okně Parametry pro načítání (Nastavení -> Geodetické body -> Parametry) se definuje jakým způsobem se načtené souřadnice budou prezentovat ve výkrese MicroStationu.
Přepínačem Umístění značky (bodu) ve skupině parametrů Značka (bod) se povoluje zobrazení grafické prezentace načtené souřadnice. Tu je možné ve výkrese MicroStationu prezentovat ve formě bodu, nebo značky (výběrové tlačítko Typ prvku). Při použití značky je nutné zadat v textové položce Aktivní značka: jméno značky, která je uložena ve zvolené knihovně značek (viz Adresáře). K snadnějšímu výběru značky lze použít číselník #, který umožňuje výběr značky (dvojité kliknutí) pomocí jejího jména a popisu z připojené knihovny značek. Výběrovým tlačítkem Atributy prvku: se nastaví aplikace do režimu, kdy při vkládání značky do výkresu budou použitý nastavené atributy (vrstva, barva, tloušťka, styl) – používá se pro bodovou značku, resp. nebudou použity – používá se pro grafickou značku (různé atributy – např. vícebarevná značka atd.).
Značku, reprezentující naměřenou souřadnici, lze do výkresu MicroStationu umístit ve zvoleném měřítka – textové položky Měřítko X: a Měřítko Y:.
Skupina parametrů Číslo bodu obsahuje přepínač Umístění čísla bodu, kterým se povoluje zobrazení čísla bodu načtené souřadnice. Textová položka Prefix: umožňuje vložit libovolný text před číslo bodu, textová položka Sufix: umožňuje vložit libovolný text za číslo bodu.
Pokud je potřebné zobrazovat z-tovou souřadnici (výšku) ve výkrese MicroStationu (2d) formou textu je nutné ve skupině parametrů Výška bodu povolit její zobrazení pomocí přepínače Umístění výšky bodů. Výběrovým tlačítkem Počet desetinných míst: se nastaví s jakou přesností se bude zobrazovat hodnota z-tové souřadnice
Načtené souřadnice jsou ve výkrese MicroStationu prezentovány bodem (značkou), číslem bodu případně výškou bodu. Aplikace VGImport umožňuje všechny grafické prezentace vztahující se k načtené souřadnici asociovat (svázat) – to se projeví např. když budete chtít smazat některou z naměřených souřadnic, smazáním příslušného bodu (značky) se automaticky smaže i číslo bodu a z-tová souřadnice. Asociace je vytvořena pomocí grafických skupin (standardní parametr prvku MicroStationu). Z předchozího vyplívá že pokud je MicroStationu nastavený v režimu práce s grafickými skupina, chovají se jednotlivé prvky jako asociované, v opačném případě neexistují mezi jednotlivými prvky vazby. Přepínačem Asociace (skupina parametrů Asociace) se povoluje provázání jednotlivých grafických prvku načtené souřadnice. Asociace (číslo grafické skupiny) je možné převzít z načítaných souřadnic, nebo zvolit číslo od kterého se budou číslovat grafické skupiny – výběrové tlačítko Číslovat podle:, Číslování od:.
V tomto dialogovém okně (Nastavení -> Parametry prvků) se nastavují specifické parametry pro převod grafických prvků ze vstupního souboru *.vgi do výkresu MicroStationu.
Pokud se bude vstupní soubor *.vgi importovat do 3d výkresu MicroStationu (je definovaný 3d zakládací výkres), je nutné ukládat všechny oblouky ve výkresech MicroStationu jako lomené čáry (přepínač Ukládat oblouk jako lomenou čáru). V textové položce Počet vložených bodů: se stanovuje počtem vnořených vrcholů, přesnost s jakou se budou oblouky aproximovat lomenou čárou.
Body, u kterých není definována jejich z-tová souřadnice, mohou při převodu do 3d výkresu MicroStationu, získat uživatelem definovanou konstantní z-tovou souřadnici. To je důležité např.při převodu takto vytvořených výkresů do systému MOSS.
Uživatel má možnost provést, během převodu, změnu velikosti textu, vynásobením šířky a výšky textu konstantou (textová položka Měřítko velikosti textu:) a modifikovat šířku textu tz.vynásobení šířky textu jinou konstantou - textová položka Šířka textu (nás.výšky):.
Implicitní atributy představují základní atributy grafických prvků (vrstva, barva, styl, tloušťka), které získávají ty prvky, jejichž atributy nebyly nalezeny v převodních tabulkách.
Převodní tabulky definují vztah mezi hodnotami získanými ze vstupního souboru *.vgi a hodnotami, které se vkládají do výkresu MicroStationu.
MDL aplikace VGImport používá následující převodní tabulky:
Tabulka klíčů (Tabulky -> Klíče)
Tabulka fontů (Tabulky -> Fonty)
Tabulka textů (Tabulky -> Texty)
Tabulka značek (Tabulky -> Značky)
Po prvním spuštění MDL aplikace VGImport, je nutné nadefinovat (Adresáře) tyto tabulky.
Tabulky se načítají automaticky (napozadí) po spuštění aplikace.
Obsah tabulky má vždy charakter textového souboru, kde v levém sloupci jsou uloženy příslušné hodnoty získané ze vstupního souboru. V pravém sloupci jsou odpovídající hodnoty MicroStationu. Sloupce jsou odděleny středníkem (možné zpracování v MS Excel – soubory *.csv).
V prostředí MicroStationu (MDL aplikace VGImport) lze editovat pouze sloupec(e) MicroStationu. Editace se vyvolá dvojitým kliknutím na příslušný řádek a následnou editací položky(položek) ve spodní části odpovídajícího dialogového okna převodní tabulky. Provedená změna se zapisuje do textového souboru převodní tabulky.
V hlavním dialogovém okně MDL aplikace VGImport lze nastavit hromadný převod výkresů (vstupní adresář – soubory *.vgi, výstupní adresář – výkresy MicroStationu), povolit vytvoření zprávy o provedeném převodu (textový soubor ve výstupním adresáři), vytvořit seznam souřadnic (textový soubor ve výstupním adresáři), povolit asociaci prvků (na straně MicroStationu je vytvořena pomocí grafických skupin) a umožnit generování 3d výkresu MicroStationu (v adresářích musí být definován 3d zakládací výkres).
Pokud je v pravé části dialogového okna přepínač Auto, lze příslušný parametr aplikace nastavit automaticky v závislosti na vstupním souboru *.vgi.
Pomocí výběrového tlačítka Pořadí souřadnic: lze zaměnit načítané souřadnice X a Y.
Načtené lomené čáry, u kterých jsou souřadnice prvního a posledního vrcholu totožné, lze do výkresu MicroStationu uložit jako uzavřené prvky (výběrové tlačítko Uzavřené plochy:). Takto vytvořené uzavřené plochy mohou být vyplněné (neprůhledné), nebo nevyplněné – výběrové tlačítko Vyplnění ploch:.
Nastavení míra může být ve vstupním souboru uložená ve stupních, nebo v grádech – výběrové tlačítko Úhlová míra:.
Texty v souborech *.vgi mohou být uloženy s kódem diakritiky Latin2, nebo Kamenický, nastavení se provede pomocí výběrového tlačítka Kód češtiny:. Po provedení importu, je možné provést konverzi diakritiky na kód 1250 (Windows)..
V převáděných souborech *.vgi, jsou texty umístěny mezi apostrofy, uvozovky, nebo procenta (výběrové tlačítko Vymezení textu:).
Samotné spuštění převodu se spustí po stisknutí tlačítka Start.
mail: info@queensoftware.com
tel.: +420 602 806 907